piątek, 25 maja 2012

Odrolnienie działki i wyłączenie gruntu z produkcji rolnej – jak to zrobić

Przede wszystkim należy uporządkować pewne pojęcia. Odrolnienie i wyłączenie gruntu z produkcji rolnej są to różne sprawy, które załatwia się przy przekształcaniu gruntu rolnego w działkę inwestycyjną. Odrolnienie gruntu odbywa się na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, natomiast wyłączenie gruntów z produkcji rolnej jest przeprowadzane według przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Pierwszą kwestią, jaką należy w takim przypadku ustalić jest przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby określić co gmina planuje dla danego obszaru. Spora część obszarów nie jest objęta mpzp, wtedy należy indywidualnie ustalać przeznaczenie terenu. W każdym przypadku informacje o możliwościach inwestycyjnych dla danej nieruchomości uzyskuje się w urzędzie gminy lub miasta. Jest to właśnie etap tzw. odrolnienia, w trakcie którego właściciel nieruchomości ustala przeznaczenie posiadanych gruntów oraz ewentualnie je zmienia. Procedura odrolnienia w zależności od tego czy jest plan, jakie są jego zapisy, czy gmina może jest w trakcie zmiany planu może trwać nawet ponad 1 rok.

Drugim zagadnieniem jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Decyzję taką wydaje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu. Dopiero gdy się ją uzyska, grunt w ewidencji gruntów i budynków zostaje przekwalifikowany z rolnego na inwestycyjny. Wyłączenie gruntu łączy się to z koniecznością wniesienia opłaty, nie mniej w przypadku przeznaczania nieruchomości na cele mieszkaniowe przewidziane są zwolnienia. Co do zasady procedura wyłączenia gruntu z produkcji rolnej nie powinna przekroczyć 2 miesięcy.

Jako eksperci od przekształceń gruntu pomagamy naszym klientom przeprowadzić kompleksowo cała procedurę odrolnienia oraz doradzamy jak skorzystać ze wszelkich ulg jakie mogą im przysługiwać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz